Şubat Ayı - Belirli Gün ve Haftalar

Dünya Anadil Günü - 21 Şubat

21 Şubat, 2000 yılından bu yana BM'nin kararıyla Dünya Anadil Günü olarak kutlanmaktadır.21 Şubat'ın tarihsel bir anlamı var. BM'nin kararı bu tarihsel arka plana dayanıyor. Bu gün tarihsel anlamını, Bangledeş halkının anadili için verdiği mücadeleden alıyor. 21 Şubat 1952 yılında Bangladeş Dil Eylemleri Komitesi'nin çağrısına uyan Dakka Üniversitesi gençliğinin yaptığı eylemler insanlığın bilincinde yer etmiş ve bu mücadeleyi anmak için bugün Dünya Anadil Günü olarak kabul edilmiş.

Dünya Kanser Günü - 4 Şubat

Kanser Nedir?
Kanser, sık görülmesi ve öldürücülüğünün yüksek olması nedeniyle önemli bir sağlık problemidir. Dünyada her yıl 11 milyon kişi kansere yakalanmakta ve 7 milyon kişi kanserden ölmektedir. Kanserin önümüzdeki yıllarda daha çok can acıtacağı aşikârdır. Üstelik gelişmiş ülkelere özgü bir hastalık olarak bilinse de kanser vakalarının % 70’i düşük ve orta gelirli ülkelerde görülmektedir. Ülkelerin ekonomik büyüklüklerine göre kanser tedavisine ayırdıkları sağlık harcamalarının miktarı düşünülürse, gelecekte gelişmekte olan ülkeler için ciddi bir problem söz konusudur. Kanserden korunmak, kanseri tedavi etmekten çok daha kolaydır. Bu, kansere neden olan faktörlerden uzak bir yaşam ile mümkündür.

 

Kanserin Sebepleri Nelerdir?

 

Kanserin başlıca çevresel ve içsel olmak üzere iki ana sebebi vardır.
a) Çevresel Faktörler: Kimyasal maddeler, radyasyon, güneş ışığı, kronik virütik enfeksiyonlar, yanlış beslenme alışkanlığı, sigara içimi ve kötü yaşam tarzıdır.
b) İçsel Faktörler: Hormonlar, bağışıklık bozuklukları, kalıtsal bozukluklar ve genetiktir.
Çevresel faktörleri iyi kontrol altına alıp, içsel nedenlere yönelik riskler düzenli kontrolden geçirilirse kanser kaderimiz olmaktan çıkar. Kanserle savaşta erken teşhis en az korunmak kadar önemlidir. Belirli aralıklarla yapılan sağlık taramalarının önemi bu gün çok daha iyi biliniyor. Erken teşhis ile hem hastalığı tedavi etme şansı artıyor, hem de iyileşme süreci kısalıyor.

Kanserden Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?
1- Sigara kullanmayın.
2- Anne karnındaki bebeği ilaç, kimyasal maddeler ve radyasyondan koruyun.
3- Çalışma ortamındaki zararlı maddelerden sakının.
4- Gereksiz radyolojik tetkiklerden kaçının.
5- Gereksiz ilaç kullanmayın.
6- Güneş ışığının zararlı etkilerinden korunun.
7- Düzenli egzersiz yapın.
8- Yüksek kalorili diyet ve katkı maddeli besinleri tüketmeyin.
9- Böcek ilacı ve diğer tarım ilaçlarından uzak durun.
10- Alkol kullanmayın.

Yaşam tarzınızla bu yönde yapacağınız küçük adımlar bile size büyük kazanımlar sağlayacaktır. Unutmayın ki sağlıklı bir toplum kendi yaşamına sahip çıkan, bilinçli bireyler ile mümkündür.

 

Erken Tanı ve Önemi Nedir?

 

Kanserde erken teşhis hayat kurtarır. Erken teşhis kişilerin kendi kendini muayenesi, kontrol muayeneleri ve taramalar ile mümkündür. Böylece hastalığı tedavi şansı da yükselmekte, maddi ve manevi kayıplar azalmaktadır.

Kanserde Erken Tanı İçin Bazı Öneriler
Hiçbir şikâyeti olmayanlar bile düzenli olarak doktor kontrolü yaptırmaları gerekir.
Meme kanseri için;
20 yaşından sonra her kadın kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. Ayrıca 20 yaşından itibaren 2–3 yılda 1,40 yaşından sonra yılda 1,hekim tarafından meme muayenesi yaptırmalıdır.
Her sağlıklı kadının 40 ile 50 yaşlarında 1 defa, 50 yaşın üzerinde ise 2 yılda 1 mamografi çektirmesi önerilir.
Rahim ağzı kanseri için;
Cinsel olarak aktif olan her kadın yılda bir kez pap-smear testini yaptırmalıdır.
Kalın barsak kanseri için:
50 yaşından sonra dışkıda kan testi, belirli aralıklarla sigmoideskopi, kolonoskopi ve bağırsak filmi çekilebilir.
Prostat kanseri için;
50 yaş ve üzeri erkekler yılda bir kez doktor muayenesi PSA (prostat spesifik antijen) yaptırmalıdır.

 

r.Ülker Mola
Kocaeli Erken Teşhis ve Tarama Merkezi Hekimi

Dünya Ressamlar Günü - 27 Şubat

Bir grup Türk ressamın üç yıl önce 27 Şubat'ı "Dünya Ressamlar Günü" ilan ettiklerini açıklamasının ardından, temsili "Dünya Ressamlar Günü" bu kez Ankara'da kutlanacak.

2006 yılında Süleyman Şahin, Ressam Bayram Saltabaş, Ressam Sibel Ahi Devecioğlu, Resam Mine Gençtürk ve Ressam Sibel Acar 27 Şubat tarihini "Dünya Ressamlar Günü" ilan ettiklerini açıklayarak, bu kapsamdaki ilk sergilerini Kayseri'de, 2007 yılındaki ikinci sergilerini ise Eskişehir'de açtılar.
 
Bu yıl üçüncü kez kutlanacak "27 Şubat Dünya Ressamlar Günü" kapsamında, 5 Türk ressamın açacağı sergiye bu kez Ankara ev sahipliği yapacak.

27 Şubat'ı "Dünya Ressamlar Günü" ilan etmekle, resim sanatına ve ressamlara gereğince verilmeyen değeri sağlayacağını düşünen Ressam Sülayman Şahin ANKA'ya yaptığı açıklamada, bu fikirlerini noterden de tasdik ettireceklerini ve böylece resmiyet kazanacağını söyledi. Şahin, "Türkiye'de sanata ve sanatçıya bakışın, Dünya'daki olumsuz algısını değiştirmek amacıyla ortaya çıkan bu fikrin tüm Dünyada kabul görmesini sağlayacağız" dedi.

Şahin, sanatçıların toplumun gelişmesinde öncü insanlar olduğunu, sanatçıların tüm toplumu hiçbir ayrım gözetmeden kucaklayabildiğinin altını çizerek, "Aynı şekilde toplum da bizi kucaklayıp sahip çıkmalı. Özellikle ressamlara gereği kadar değer verilmiyor. Dünyada sadece "Ressamlar Günü" yok. Biz tüm dünyadaki ressamların hatırlanmasını sağlayacak böyle bir günün resmi olarak da kabul edilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

Bu yıl üçüncüsü kutlanacak Dünya Ressamlar Günü kapsamında, Çoban Ressam Süleyman Şahin, Ressam Bayram Saltabaş, Ressam Sibel Ahi Devecioğlu, Resam Mine Gençtürk ve Ressam Sibel Acar'ın eserleri Neva Sanat Galerisi'nde yarından itibaren 10 Mart'a kadar sanatseverleri bekliyor olacak. (ANKA)
 

Dünya Sigarayı Boykot Günü - 9 Şubat

Dünya Sigarayı Boykot Günü - 9 Şubat

Dünya Öykü Günü - 14 Şubat

İnsan, öyküsüyle var...

İnsan, öyküleriyle uzanıyor geleceğe.

Tıpkı geçmişi öyküleriyle saklayabildiği gibi.

Dünyanın dört bir yanındaki insanları birbirine-sınırlara ve ulusal kimliklere aldırmaksızın-yaşanan öykülerin benzemezliği kadar benzerliği de bağlıyor.

Dünya barışı, evrensel adalet anlayışı, paylaşımcı dünya görüşü dinamizmini yaşanan öykülerin anlaşılır ve aktarılır olmasıyla kazanıyor.

Bu yüzden, "insan"ı dünyaya ve insanlara, geçmişe ve geleceğe açan öyküyü dünyanın dört bir yanında, 14 Şubat "Dünya Sevgi(liler) Günü"nde, "Dünya Öykü Günü" olarak kutlamayı öneriyoruz.

Bu kutlama, öykünün ve insanın doğasına çok yakışacaktır.

Türkiye'li yazar Sait Faik'in dediği gibi,"Bir insanı sevmekle başlar her şey."

Ve, bütün insanlarla paylaştıkça anlam kazanır.

Böylece, öykü, dünyanın dört bir köşesinde, aynı günde, daha geniş kitlelere sesini duyurabilecek, insanlararası iletişimi edebi boyutuyla ortaya koyabilecek,

İnsanlararası farklılıkların ayırıcı değil, bütünleştirici özelliğine dikkat çekebilecek,

İnsanların kendilerini ifade etme aracı olarak kullandığı dili yaratıcı bir etkinliğe dönüştürmesinin bin bir yolunu sergileyebilecek, canlı bir edebiyat ortamını yaratabilecektir.

Dünden yarına öyküleriyle anlam kazanan sahici bir dünyanın esenliği için.

Sevgililer Günü - 14 Şubat

Sevgililer günü her yıl 14 Şubat’ta kutlanır. Aslı Eski Roma İmparatorluğu kilisesine dayanır. İsmini Valentine adında bir din adamının isminden alır (St. Valentine Day).

“Zamanın Roma İmparatoru orduya asker bulmakta zorlanıyordu. Ona göre bunun sebebi erkeklerin ailelerini ve aşklarından vazgeçemiyor oluşuydu. Bu sebeple evlilik ve nişanlanmayı yasaklamıştır. Aziz Valentine adındaki papaz ise çifleri gizli gizli evlendirmeye devam ediyordu. Bunun sonucunda yakalandı ve ölüm cezasına çarptırıldı.”

Tabi bu Valentine ile ilgili efsanelerden sadecee biri. Tarihte inancı yüzünde 14 Şubatta öldürülen 3 tane Valentine olduğu düşünülüyor.

Günümüzde ise insanlar bu günü sevgililerine hediye alarak kutluyorlar.

Sivil Savunma Günü - 28 Şubat

SİVİL SAVUNMA GÜNÜ (28 Şubat)

 

A Ç I K L A M A

SİVİL SAVUNMA' NIN TANIMI VE ÖNEMİ
Düşman taarruzlarına, tabii afetlere ve büyük yangınlara karşı, halkın can ve mal kaybının asgari hadde indirilmesi; hayati öneme haiz her türlü kamu, özel teşebbüslerin korunması, faaliyetlerinin idamesi için acil onarım ve ıslahı, savunma gayretlerinin sivil halk tarafından azami şekilde desteklenmesi ve cephe gerisi maneviyatın muhafazası için her türlü silahsız, koruyucu ve kurtarıcı tedbirlerin alınması ve faaliyetlerin yapılmasını sağlamaktır.

Birinci ve İkinci Dünya savaşlarında cephede olduğu kadar cephe gerisindeki sivil halkın zayiatının fazla olduğu gözlemlenmiştir. Gelişen teknoloji ve dünyanın jeolojik yapısına bakılarak savaşlar ve doğal afetler karşısında halkın can ve mal emniyetinin sağlanması konusunda tedbir almaya gidilmiş ve bu kavrama Sivil Savunma adı verilmiştir.

MÜKELLEFİYET

17 yaşını doldurduğu yılın ocak ayının birinci günü ile 60 yaşını doldurduğu yılın Ocak ayının birinci günü arasında doğmuş bütün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan Türk vatandaşı erkekler ve 20 yaşını doldurduğu yılın Ocak ayının birinci günü ile 50 yaşını doldurduğu yılın Ocak ayının birinci günü arasında doğan bütün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan Türk vatandaşı kadınlar Yasa gereği Sivil Savunma Mükellefiyetindedir.

MÜKELLEFİYETTEN MUAF TUTULANLAR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nda veya Emniyet Kuvvetlerinde hizmet etmekte olanlar.

- Bakanlar Kurulunun tasvibi ile esas görevlerinde zaruret görülen servis personeli.

- Sıhhi sebeplerden dolayı çalışamayacağı Sağlık Kurulunca tasdik edilen şahıslar.

- Bakıma muhtaç hastası, güçsüzü veya 14 ve daha aşağı yaşta çocuğu olan ve bu hususta belge ibraz eden kadınlar.

- Yasa dokunulmazlığı olan kişiler.

SİVİL SAVUNMA MÜKELLEFİYETİNDE GÖREVLENDİRME

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nca serbest bırakılan personelin listesi her yıl Ocak ayı başında Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı'na gönderilmektedir. Sivil Savunma Bölge Müdürlükleri listede 'ki personelin Bölge Müdürlük hudutlarına göre tanzimini yaptıktan sonra çağrı pusulalarını göndermek suretiyle personelin kayıtlarının yapılması ve kayıtların tamamlanmasını müteakip Sivil Savunma Halk Örgütü kadrolarında görevlendirilmeleri sağlanmaktadır.

SİVİL SAVUNMA MÜKELLEFİYETİNİN SONA ERMESİ (EMEKLİLİK)
Sivil Savunma Mükellefiyetindeki personel 60 yaşını doldurduğu Ocak ayının birinci günü Sivil savunma Mükellefiyet süresini tamamlamış olur. Personele Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığında yapmış olduğu hizmetlerinden dolayı, görevli bulunduğu Sivil Savunma Bölge Müdürlüğü tarafından Hizmet Belgesi Ödül Töreni düzenlenerek Hizmet Belgesi takdim edilmek suretiyle Sivil Savunmadaki görevini tamamlamış olur.

Sivil Savunma Mükellefiyeti

1. 17 - 60 yaş arası erkekler
2. 20 - 50 yaş arası kadınlar
3. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları,
4. Yasa gereği Sivil Savunma hizmetinde görev yapmak zorundadır.
5. Esas hizmetteki personel kural ve tüzüklere göre eğitilirler.

Sivil Hizmet Mükellefiyetinden Muaf Tutulacaklar

1. Güvenlik Kuvvetleri ve Emniyet Mensupları
2. Sağlık Kurulu Raporu Olanlar
3. Hastası ve 14 Yaş Altı Çocuğu Olanlar
4. Servis Personeli
5. Yasalarca Muaf Olanlar