Dünya Kalp Günü - 27 Eylül

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /home/okulluxc/public_html/modules/views/views.module on line 823.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_display::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home/okulluxc/public_html/modules/views/plugins/views_plugin_display.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_display::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /home/okulluxc/public_html/modules/views/plugins/views_plugin_display.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/okulluxc/public_html/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /home/okulluxc/public_html/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_many_to_one::init() should be compatible with views_handler_filter::init(&$view, $options) in /home/okulluxc/public_html/modules/views/handlers/views_handler_filter_many_to_one.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /home/okulluxc/public_html/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/okulluxc/public_html/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home/okulluxc/public_html/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /home/okulluxc/public_html/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.

Dünya Kalp Günü

Kalp ve Damar Hastalıklarını önlemek; risk faktörlerini kontrol altına almak için uygulanan en etkili mücadele yöntemlerinden biri kamuoyunu eğitmek, bilinçlendirmek ve motive etmek maksadıyla özel günler düzenlemektir. Bunlardan biri de Dünya Kalp Federasyonu’nun (WHF), Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) ile Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO)’nun resmi desteğinde ilan ettiği Dünya Kalp Günü’dür.

Kalp ve Damar Hastalıkları ile ilgili bilimsel araştırmaların, politika ve programların geliştirilmesine, kamuoyunun Kalp ve Damar Hastalıkları ve bu hastalıklara karşı alınması gereken önlemler hakkında eğitilmesine, bu konuda yararlı olabilecek bilgilerin aktarılmasına çalışan uluslararası kalp vakıfları ve kardiyoloji dernekleri ile bu dernek ve vakıfların kendi kıtalarında örgütlenerek oluşturdukları bilgi ve iletişim ağlarını çalışmalarında teşvik eden, destekleyen ve bünyesine alan Dünya Kalp Federasyonu her yıl Eylül ayının son Pazar gününü Dünya Kalp Günü olarak ilan etmiştir. Dünya Kalp Federasyonu üyeleri, 189 kardiyoloji dernek ve kalp vakfı 100’den fazla ülkede bugünü kutlarken, hastaneler, kardiyoloji klinikleri, üniversiteler, okullar da yapılan etkinliklere katılmaktadır.

Dünya Kalp Günü’nün Amacı Nedir?

Dünyanın birçok ülkesinde Kalp ve Damar Hastalıkları en sık rastlanan ölüm nedenidir. Bilimsel araştırmalara göre 2020 yılına gelindiğinde Kalp ve Damar Hastalıklarının özellikle gelişmiş olan ülkelerde başlıca ölüm sebebi olacağı tahmin edilmektedir. Romatizmal ateş ve enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen kalp hastalıklarının hala önüne geçilemezken; günümüzde değişmekte olan yaşam tarzlarına, artan sigara tüketimine, ayaküstü atıştırılan hazır gıdaların tüketimine günlük hayatımızda hüküm süren fiziksel hareketsizliğe bağlı meydana gelen iskemik kalp hastalığının da gelecekte hızla artacağı muhtemeldir. Dünya genelinde bu tür hastalıkların oranı artarken, Dünya Kalp Federasyonu İcra Heyeti Kalp ve Damar Hastalıklarının oluşumu ve risk faktörleri hakkında dünyanın her yerinde kamuoyuna eğitici mesajların verilmesi ve risk faktörlerini azaltmaya yönelik koruyucu tedbirlerin geliştirilmesine dikkat çekmek amacıyla her yıl Dünya Kalp Günü’nü kutlanmasına karar vermiştir.

Dünya Kalp Günü her yıl değişen temalara göre kamuoyunu hareketlendirme, sağlıklı beslenme ve Kalp-Damar Hastalıklarının risk faktörlerine karşı bilinçlendirme yönünde düzenlenmektedir. Bazı aktivite örnekleri:

Sağlıklı kalp yürüyüşleri
Dans yarışmaları,
Çizim ve resim yarışmaları,
Sağlıklı Beslenme üzerine konuşmalar,
Kardiyoloji Konferansları,
Dünya Kalp Günü promosyon materyalleri (broşürler, t-shirtler, şapkalar…)
Radyo ve televizyon programları,
Basın toplantıları,
Medyada yayımlanan makale ve yazılar
Dünya Kalp Federasyonu her yıl yeni tasarımlar oluşturarak Dünya Kalp Günü’ne katılacak olan üyelerine bu yönde materyal örnekleri sunar (T-shirt, şapka, balon, kalem, poster, broşür). Katılmak isteyen diğer kuruluşlar üyelerle bağlantıya geçerek bu bilgileri alabilirler.  Ayrıca bugün için hazırlanmış bir medya kiti de mevcuttur. Her üye bu kit doğrultusunda yerel veya ulusal yayınlara katılabilir. Yerel sponsorlar da kampanyayı desteklemektedir.