Dünya Ressamlar Günü - 27 Şubat

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /home/okulluxc/public_html/modules/views/views.module on line 823.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_display::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home/okulluxc/public_html/modules/views/plugins/views_plugin_display.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_display::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /home/okulluxc/public_html/modules/views/plugins/views_plugin_display.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/okulluxc/public_html/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /home/okulluxc/public_html/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_many_to_one::init() should be compatible with views_handler_filter::init(&$view, $options) in /home/okulluxc/public_html/modules/views/handlers/views_handler_filter_many_to_one.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /home/okulluxc/public_html/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/okulluxc/public_html/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home/okulluxc/public_html/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /home/okulluxc/public_html/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.

Bir grup Türk ressamın üç yıl önce 27 Şubat'ı "Dünya Ressamlar Günü" ilan ettiklerini açıklamasının ardından, temsili "Dünya Ressamlar Günü" bu kez Ankara'da kutlanacak.

2006 yılında Süleyman Şahin, Ressam Bayram Saltabaş, Ressam Sibel Ahi Devecioğlu, Resam Mine Gençtürk ve Ressam Sibel Acar 27 Şubat tarihini "Dünya Ressamlar Günü" ilan ettiklerini açıklayarak, bu kapsamdaki ilk sergilerini Kayseri'de, 2007 yılındaki ikinci sergilerini ise Eskişehir'de açtılar.
 
Bu yıl üçüncü kez kutlanacak "27 Şubat Dünya Ressamlar Günü" kapsamında, 5 Türk ressamın açacağı sergiye bu kez Ankara ev sahipliği yapacak.

27 Şubat'ı "Dünya Ressamlar Günü" ilan etmekle, resim sanatına ve ressamlara gereğince verilmeyen değeri sağlayacağını düşünen Ressam Sülayman Şahin ANKA'ya yaptığı açıklamada, bu fikirlerini noterden de tasdik ettireceklerini ve böylece resmiyet kazanacağını söyledi. Şahin, "Türkiye'de sanata ve sanatçıya bakışın, Dünya'daki olumsuz algısını değiştirmek amacıyla ortaya çıkan bu fikrin tüm Dünyada kabul görmesini sağlayacağız" dedi.

Şahin, sanatçıların toplumun gelişmesinde öncü insanlar olduğunu, sanatçıların tüm toplumu hiçbir ayrım gözetmeden kucaklayabildiğinin altını çizerek, "Aynı şekilde toplum da bizi kucaklayıp sahip çıkmalı. Özellikle ressamlara gereği kadar değer verilmiyor. Dünyada sadece "Ressamlar Günü" yok. Biz tüm dünyadaki ressamların hatırlanmasını sağlayacak böyle bir günün resmi olarak da kabul edilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

Bu yıl üçüncüsü kutlanacak Dünya Ressamlar Günü kapsamında, Çoban Ressam Süleyman Şahin, Ressam Bayram Saltabaş, Ressam Sibel Ahi Devecioğlu, Resam Mine Gençtürk ve Ressam Sibel Acar'ın eserleri Neva Sanat Galerisi'nde yarından itibaren 10 Mart'a kadar sanatseverleri bekliyor olacak. (ANKA)