Dünya Yaşlılar Günü - 1 Ekim

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /home/okulluxc/public_html/modules/views/views.module on line 823.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_display::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home/okulluxc/public_html/modules/views/plugins/views_plugin_display.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_display::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /home/okulluxc/public_html/modules/views/plugins/views_plugin_display.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/okulluxc/public_html/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /home/okulluxc/public_html/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_many_to_one::init() should be compatible with views_handler_filter::init(&$view, $options) in /home/okulluxc/public_html/modules/views/handlers/views_handler_filter_many_to_one.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /home/okulluxc/public_html/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/okulluxc/public_html/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home/okulluxc/public_html/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /home/okulluxc/public_html/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.

Bugün Dünya Yaşlılar Günü. Türkiye’de 65 yaş ve üzeri yaşlı nüfusun önemli bir bölümü, bilinçsiz ve dengesiz beslenmeden kaynaklanan hastalıkların etkisi altında. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de 65 yaş ve üzerinde yaklaşık 4 milyon kişi yaşıyor.

Yaşlı nüfusun oranı ve yaşlı vatandaşlarda hastalıkların görülme sıklığı da giderek artıyor. Türkiye’de 65 yaş üzerindeki kişilerin yüzde 89’unun kronik bir hastalığı bulunuyor. Bu kişilerin yüzde 35’inde 2, yüzde 23’ünde 3, yüzde 14’ünde ise 4 veya daha fazla hastalık bir arada görülüyor. Türkiye’de 65 yaş üstü kişilerde gerçekleşen ölümlerin yüzde 43.2’si kalp-damar hastalıkları, yüzde 10.3’ü kanser, yüzde 8.4’ü ise beyin hastalıklarına bağlı. Bu ölümlerin ana risk faktörleriyse; sigara ve alkol kullanımı, yüksek tansiyon, bilinçsiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı. 65 yaş üzerindeki kişilerde görülen diyabet, obezite, osteoporoz, felç, iskelet ve kas sistemi hastalıklarında bilinçsiz beslenme, önemli bir risk faktörü.